lektryczną ze słońca. Produkcja energii odbywa się tylko wtedy kiedy na ogniwo fotowoltaiczne pada światło słoneczne. Zatem produkcja prądu jest niejednokrotnie uzależniona np. od pory roku, w zimę słońca mamy mniej.
Bardzo często panele fotowoltaiczne mylone są z kolektorami słonecznymi. Kolektory słoneczne służą do produkcji ciepłej wody, czasem do ogrzewania pomieszczeń a panele słoneczne do produkcji prądu w naszych gniazdkach. W przypadku kolektorów również bardzo dużo zależy od ilości słońca jakie do nich dociera. W jednym i drugim przypadku ilość prądu i ciepła jest również uzależniona od tego ile paneli/kolektorów mamy zamontowanych na dachu. Energia odnawialna jest idealnym sposobem aby odciążyć troszkę naszą planetę. Zasoby z których powstaje odnawiają się bardzo szybko, dzięki temu nie dochodzi do powstawania deficytu.
Pozyskiwanie energii słonecznej do ogrzewania i
Choć od lat w mediach mówi się coraz więcej o odnawialnych źródłach energii, to wciąż istnieje bardzo wiele osób, które tak naprawdę nie rozumieją, czym jest energia odnawialna. W dużym skrócie, jest to energia, którą możemy pozyskiwać z wiatru, słońca, wody, ale też mówimy tutaj o energii geotermalnej czy energii biomasy. Te ostatnie pojęcia prawdopodobnie nie powiedzą wiele osobie, która nie jest zorientowana w temacie, jednak już energia słoneczna - owszem. To bowiem jeden z wiodących rodzajów energii odnawialnej, którą miliony ludzi wykorzystują już teraz, na co dzień. Najlepszym tego przykładem może być fotowoltaika. Pozyskiwanie energii słonecznej do ogrzewania i oświetlania gospodarstwa domowego jest niezwykle rozpowszechnione na całym świecie, w Polsce również. Kolektory słoneczne cieszą się naprawdę dużą popularnością i wcale nie tak trudno jest je dostrzec, jeśli tylko przyjrzymy się dokładniej polskiemu krajobrazowi - chociażby podczas następnej wycieczki po najbliższej okolicy.
Jednym z głównych zagrożeń dla Ziemi
Obecnie coraz więcej ludzi rozumie i czuje potrzebę ochrony środowiska, które nas otacza. Jednym z głównych zagrożeń dla Ziemi jest sposób wytwarzania prądu, bez którego ludzkość praktycznie przestałaby istnieć. Dlatego energia odnawialna i jej wykorzystanie pobudza do myślenia wielu naukowców, techników czy polityków. Człowiek ciągle szuka rozwiązań, które będą w miarę bezpieczne dla środowiska, a jednocześnie będą służyć nawet małym gospodarstwom domowym. I tu coraz większego znaczenia nabiera fotowoltaika, której panele słoneczne mogą być instalowane nie tylko na dachu domu, ale nawet już na balkonach w blokach mieszkalnych. Cieszy fakt, że kolektory słoneczne, które wykorzystują słońce do ogrzania wody w kranie lub kaloryferach, znalazły obecnie swoich braci w panelach słonecznych, które wykorzystuje fotowoltaika. Nie tylko słońce, ale również woda i wiatr pomagają naukowcom w tworzeniu wspólnego dobra, jakim jest energia odnawialna, oszczędzająca życiodajne dla ludzi i zwierząt środowisko naturalne.
Fotowoltaika polega na przeobrażeniu światła słonecznego
Fotowoltaika polega na przeobrażeniu światła słonecznego w energię elektryczną. Jest to idealny sposób na zadbanie o kondycję naszej planety, szczególnie mając na uwadze zdrowie i życie przyszłych pokoleń. Kolektory słoneczne przechwytują promienie słoneczne, zapewniając ciepło. Ich montaż jest coraz popularniejszy w Polsce i na świecie m.in. z tego powodu można zauważyć wyraźną tendencję spadkową, jeśli chodzi o ceny usług firm specjalizujących się w tematyce fotowoltaicznej.
Należy wyróżnić kilka istotnych zalet, świadczących o korzyściach płynących z systemów fotowoltaicznych.
◼ Maksymalne wykorzystanie darmowych zasobów, jakimi jest energia odnawialna.
◼ Uzależnienie się od wzrostów cenowych na rynku energii elektrycznej.
◼ Samowystarczalność energetyczna na wypadku awarii prądu.
Fotowoltaiczne panele można instalować na dachach, w zależności od materiału ich wykonania. Gdy dach nie jest odpowiedni do montażu kolektorów, perfekcyjnie sprawdzić się może także instalacja na wolnych gruntach. Uniwersalność zamontowanie daje wiele opcji użytkownikom.