ja odnawialnego źródła energii brzmi następująco - jest to takie źródło energii, którego wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym deficytem, ponieważ jego zasób odnawia się w krótkim czasie. Z tego powodu jak najszersze wykorzystanie źródeł odnawialnej energii jest rozwiązaniem dobrym dla środowiska, ponieważ nie naraża na deficyt tych zasobów. Energia słoneczna jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych źródeł energii odnawialnej, głównie dlatego, że zastosowanie paneli fotowoltaicznych jest możliwe niemal wszędzie. W każdym miejscu, gdzie jest dostęp do słońca, można zamontować fotoogniwa korzystające z promieniowania świetlnego do wytworzenia energii elektrycznej. Fotowoltaika jest dziedziną nauki oraz technologii, która zajmuje się tworzeniem oraz wykorzystywaniem ogniw słonecznych.
Wygląd instalacji słonecznych
Fotoogniwa wykorzystywane w fotowoltaice można podzielić na kilka generacji, gdzie każda z nich posiada inne zastosowanie. Panele fotowoltaiczne, które większości osób kojarzą się z wykorzystywaniem energii słonecznej, należą do ogniw pierwszej generacji. Same ogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej także grubowarstwowymi, dzielą się monokrystaliczne i polikrystaliczne. W zależności od rodzaju panele fotowoltaiczne nieco różnią się od siebie wyglądem. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne posiadają charakterystyczny czarny kolor i są najbardziej wydajnym rodzajem fotoogniw. Z kolei polikrystaliczne panele fotowoltaiczne najczęściej są koloru niebieskiego i na ich powierzchni można dostrzec strukturę kryształów krzemu, która przypomina nieco szron. Każdy rodzaj fotoogniw pierwszej generacji posiada solidną strukturę, która jest odporna na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie bez powodu więc ten rodzaj ogniw słonecznych jest nazywany grubowarstwowym. Panele fotowoltaiczne używane w instalacjach słonecznych mogą być koloru czarnego lub niebieskiego.
Dotacje do paneli słonecznych
Zachęcanie ludzi do korzystania z odnawialnych źródeł energii jest bardzo ważne ze względów środowiskowych, dlatego też istnieje wiele dotacji oraz dofinansowań do instalacji słonecznych. Dobra firma fotowoltaiczna, poza oferowaniem sprzedaży i montażu paneli fotowoltaicznych, zajmuje się także załatwianiem wniosków o dofinansowanie do paneli. Wiele miast i gmin w Polsce przyznaje dotacje do kupna oraz montażu paneli słonecznych do użytkowania w ramach potrzeb gospodarstwa domowego. Dzięki dotacjom całkowity koszt montażu instalacji słonecznej jest znacznie mniejszy, co stanowi jeszcze bardziej opłacalną inwestycję w dodatkowe źródło odnawialnej energii. Niektóre programy dofinansowania paneli fotowoltaicznych są skierowane zarówno do firm, jak i osób fizycznych. Skorzystanie z dotacji obejmującej montaż paneli fotowoltaicznych jest dobrym pomysłem, jeśli zależy nam na posiadaniu dodatkowego źródła energii elektrycznej korzystającego z odnawialnego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne.
Czym jest fotowoltaika
Fotowoltaika stanowi osobną dziedzinę nauki oraz techniki, której zadaniem jest pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego na skutek działania zjawiska fotowoltaicznego. Na rynku istnieje coraz więcej firm, które zajmują się montażem paneli fotowoltaicznych. Przemiana energii słonecznej w prąd elektryczny jest możliwa dzięki skonstruowaniu odpowiednich ogniw fotowoltaicznych, których produkcją zajmuje się wielu producentów na całym świecie. Polskie firmy działające w szeroko pojętej branży fotowoltaicznej zajmują się sprowadzaniem różnych modeli ogniw słonecznych, ich sprzedażą oraz montażem na zlecenie klienta. Fotowoltaika jest prężnie rozwijającą się nauką, która ma wpływ na przemysł oraz gospodarkę. Fotowoltaika jako dziedzina nauki zajmuje się tworzeniem coraz nowszych rozwiązań energetycznych wykorzystujących promieniowanie słoneczne, natomiast fotowoltaika jako jedna z gałęzi przemysłu zajmuje się szerzeniem i wykorzystywaniem najnowszych technologii. Ogniwa słoneczne znajdują współcześnie coraz szersze zastosowanie.